Španieli nevylučujú, že ekonomika mierne porastie

26.9.2013

MADRID 26. septembra (WEBNOVINY) – Predbežné údaje poukazujú na to, že španielska ekonomika by sa mala v treťom kvartáli stabilizovať, prípadne mierne posilniť. Vo štvrtok o tom informovala španielska centrálna banka.

V období medzi aprílom a júnom tohto roku hospodárstvo krajiny medzikvartálne kleslo o 0,1 %. Španielsky premiér Mariano Rajoy v pondelok uviedol, že očakáva, že v treťom kvartáli španielska ekonomika zaznamená mierny rast po dvoch rokoch recesie.

Španielsko smeruje k tomu, že splní svoj rozpočtový cieľ a na konci tohto roku vykáže rozpočtový deficit na úrovni 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), vláda preto neuvažuje o ďalších závažnejších fiškálnych krokoch. V polovici septembra to povedal španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos.

V prejave pred novinármi v Madride si však dával pozor na to, aby sa vyhol vyjadreniu, že vláda s určitosťou splní celoročný cieľ. Vláda, ktorá zápasí s recesiou a 27-percentnou nezamestnanosťou, zaviedla rozpočtové škrty, aby znížila deficit z úrovne 7 % HDP v roku 2012.