Španieli potrebujú pomoc, únia im však diktovať nebude

11.9.2012

MADRID 11. septembra (WEBNOVINY) – Španielsky premiér Mariano Rajoy očakáva, že podmienky, s ktorými by Európska únia spojila prípadnú finančnú pomoc pre jeho krajinu, budú rozumné.

Španielsko už získalo od eurozóny prísľub pomoci pre svoje banky, ktorá sa môže vyšplhať na 100 mld. eur.

Vláda v Madride tiež naznačila, že po preskúmaní podmienok Európskej centrálnej banky a partnerov v eurozóne, môže ako krajina požiadať o celoplošnú pomoc z krízových fondov menovej únie.

„Som absolútne presvedčený, že všetci budú rozumní, zdôrazňujem ale, že zatiaľ sme neprijali rozhodnutie,“ povedal premiér v španielskej televízii a dodal, že rozhodnutie nepadne pred schôdzkou ministrov financií členských štátov EÚ, ktorá sa uskutoční 14. a 15. septembra.

ECB minulý týždeň oznámila, že bude na sekundárnych trhoch v neobmedzenom množstve vykupovať dlhopisy s kratšou splatnosťou, aby problémovým krajinám eurozóny, akými sú Španielsko a Taliansko, zmiernila náklady na nové pôžičky.

Banka však zasiahne iba v prípade, že dotknuté krajiny najskôr požiadajú o pomoc z krízových fondov. Tú môže eurozóna spojiť s prísnymi podmienkami.

„Pozriem sa na tie podmienky. Nepáčilo by sa mi a neakceptoval by som, keby mi hovorili, v ktorých konkrétnych oblastiach musíme škrtať,“ povedal Rajoy s tým, že vláda v budúcom roku vylučuje znižovanie dôchodkov.

„Prvý pokyn, ktorý som dal ministrovi zodpovedajúcemu za návrh rozpočtu bol, že ľudia, ktorých sa to nemá dotknúť, sú penzisti,“ zdôraznil španielsky premiér.