Španieli pred domácimi taja podrobnosti o škrtoch

16.7.2012

MADRID 16. júla (WEBNOVINY) – Španielska vláda zverejnila podrobnosti o úspornom programe, ktorý má do roku 2015 znížiť deficit verejných financií o 56,4 mld. eur kombináciou vyšších daní a výdavkových škrtov.

Plán počíta so zvyšovaním daní v objeme 34,4 mld. eur, zvyšok majú zabezpečiť výdavkové škrty.

Nenápadné zverejnenie

Údaje sa objavili počas víkendu na internetovej stránke ministerstva hospodárstva a konkurencieschopnosti v dokumente s piatkovým dátumom a boli v anglickom jazyku.

Súčet je však nižší ako program úspor v objeme 65 mld. eur, ktorý schválila v piatok vláda v Madride. K dosiahnutiu tejto cieľovej sumy majú podľa agentúry AP prispieť nové dane z energií, ktoré vláda špecifikuje neskôr.

Denník El Mundo si v nedeľu všimol, že podrobnosti o pláne ministerstvo zverejnilo iba v anglickom jazyku. Denník z toho usudzuje, že materiál bol určený „zahraničným investorom a novinárom“, a nie domácej verejnosti.

Straty bánk sa nedotknú dlhopisov

FRANKFURT 16. júla (WEBNOVINY, Reuters) – Európska centrálna banka (ECB) odmietla komentovať správu denníka Wall Street Journal, podľa ktorého šéf ECB bol za to, aby straty najviac postihnutých španielskych sporiteľní znášali aj majitelia nadriadených dlhopisov emitovaných týmito peňažnými podnikmi.

Išlo by o zmenu predchádzajúceho postoja centrálnej banky eurozóny. „ECB poskytuje odporúčania, kedykoľvek o to dostane žiadosť,“ povedal v pondelok jej hovorca.

„Odporúčania ECB majú za cieľ zabezpečiť, že postoj voči majiteľom nadriadených dlhopisov je v súlade s pravidlami EÚ,“ dodal.

Wall Street Journal uviedol, že šéf ECB Mario Draghi svoj nový postoj prezentoval minulý týždeň v pondelok na schôdzke predstaviteľov ministerstiev financií.

Išlo by o kontrast s postojom, ktorý zaujal v roku 2010, podľa ktorého majitelia nadriadených dlhopisov zachraňovaných írskych bánk by sa nemali podieľať na stratách.

Ministri financií eurozóny s týmto odporúčaním nesúhlasili pre obavy, že finančné trhy by na takéto rozhodnutie reagovali zle, dodal denník.