Španieli predali dlhopisy, prekonali plán

17.10.2013

MADRID 17. októbra (WEBNOVINY) – Náklady Španielska na požičiavanie si na stredne dlhé obdobie na štvrtkovej aukcii v porovnaní so situáciou pred mesiacom klesli.

Dopyt po španielskych cenných papieroch s relatívne vysokými výnosmi, ktorý bol už aj tak silný, dodatočne podporilo dosiahnutie dohody v USA o zvýšení limitu pre štátny dlh.

Španielske ministerstvo financií vo štvrtok predalo trojročné a päťročné dlhopisy za 2,54 mld. eur. Prekonalo tak svoj plán, ktorý rátal s predajom dlhopisov za 1,5 až 2,5 mld. eur. Dopyt po trojročných štátnych cenných papieroch bol silnejší.

Výnos z nich na štvrtkovej aukcii bol 2,064 %, čiže bol najnižší od apríla 2010. Aj dopyt po päťročných štátnych cenných papieroch bol výrazný. Výnos z nich klesol na 3,059 %, čiže najnižšie od júla.

Očakáva sa, že Španielsko po dvoch rokoch recesie vykáže za druhú polovicu tohto roka hospodársky rast. To podporilo dopyt po cenných papieroch krajiny a podnietilo Madrid, aby v tomto roku spustil sériu nových emisií dlhodobých dlhopisov.