Španieli sú optimistickí, rekapitalizáciu bánk neočakávajú

19.10.2012

BRUSEL 19. októbra (WEBNOVINY) – Španielsko už ráta s tým, že prostriedky určené na rekapitalizáciu španielskeho bankového sektora vstúpia do zadlženia krajiny.

Vyplýva to z piatkového stanoviska španielskej vlády. Španielsko už predpokladá, že priama rekapitalizácia bánk sa neuskutoční, povedal jeden z predstaviteľov Španielska počas summitu EÚ v Bruseli.

Predstavitelia Nemecka, Holandska a Fínska v septembri prišli s požiadavkou, aby sa možnosť priamej rekapitalizácie bánk z prostriedkov trvalého záchranného fondu eurozóny vzťahovala iba na budúce problémy. Znamená to, že za riešenie súčasných ťažkostí bánk v krajinách ako Španielsko alebo Írsko by zodpovedali ich vlády.

„Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) môže prevziať priamu zodpovednosť za problémy, ktoré sa vyskytnú v rámci nového mechanizmu dohľadu, za (existujúce problémové) aktíva by však mali zodpovedať národné úrady,“ uviedli v septembri členovia fínskej, holandskej a nemeckej vlády v spoločnom vyhlásení.

Možnosť využiť zdroje v trvalom záchrannom fonde na rekapitalizáciu bánk schválil júnový summit EÚ s cieľom zrušiť väzbu medzi problémovými bankami a verejnými dlhmi. Podľa šéfa skupiny ministrov financií Jeana-Claudea Junckera je problém rekapitalizácie španielskych bánk dôležitou otázkou pre Španielsko aj pre eurozónu. Podľa Junckerových slov rozhodnutie o Španielsku padne počas niekoľkých nasledujúcich týždňov.