Španieli už štvrtý rok po sebe zmrazia platy aj dôchodky

27.9.2013

MADRID 27. septembra (WEBNOVINY) – Španielska vláda schválila v rozpočte na budúci rok ďalšie nepopulárne úsporné opatrenia pre dôchodcov a zamestnancov verejného sektora.

Tvrdí však, že vyhliadky pre trh práce a ekonomický rast sú optimistickejšie. Vláda premiéra Mariana Rajoya tak zastaví zvyšovanie dôchodkov v súlade s infláciou a už štvrtý rok po sebe zmrazí platy vo verejnom sektore.

Španielska ekonomika sa podľa kabinetu dostáva z päťročnej krízy. „Je to zodpovedný a reálny rozpočet, ktorým sa snažíme dosiahnuť rovnováhu medzi nevyhnutnými úsporami a podporou zotavovania,“ povedala vicepremiérka Soraya Saenz de Santamaria.

Miera nezamestnanosti v krajine by mala podľa ministrov klesnúť v budúcom roku pod 26 % a ekonomický rast by mal byť na úrovni 0,7 %. Ekonomika začne vytvárať pracovné miesta v druhej polovici roka. „Toto je rozpočet ekonomického zotavovania,L povedal minister pre rozpočet Cristobal Montoro. Údaje odrážajú „zotavovanie, ktoré je veľmi slabé a stále krehké, avšak je,“ dodal minister financií Luis De Guindos.

Madrid ešte v roku 2012 ohlásil úsporné opatrenia, vďaka ktorým chce do konca roku 2014 ušetriť 150 mld. eur, a to prevažne v zdravotníctve a školstve. Vláda dúfa, že úsporné opatrenia jej pomôžu splniť cieľ skresať deficit rozpočtu na 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto a 5,8 % HDP v budúcom roku.