Španielska banka Bankia vykázala rekordnú stratu

MADRID 28. februára (WEBNOVINY) – Španielska banka Bankia vykázala vlani rekordnú stratu 19,2 mld. eur.

Podľa agentúry AP je to vôbec najvyššia strata, akú kedy utrpela jednotlivá španielska spoločnosť. Strata tiež prekročila sumu 18 mld. eur, ktorú banka získala zo záchranného fondu eurozóny.

Bankia a jej materská spoločnosť BFA vo štvrtok uviedli, že na rezervy na zlyhané úvery v roku 2012 vyčlenila 26,8 mld. eur.

Bankia S.A vznikla v roku 2010 zlúčením siedmich regionálnych sporiteľní. Vytvorenie jedného z najväčších finančných ústavov v krajine sa v tom čase označovalo za riešenie problémov v bankovníctve po kolapse realitného sektora. Vláda zoštátnila banku vlani v máji po tom, čo sa ukázalo, že nezvládne ťarchu problémových realitných úverov. Bankia tvrdí, že návrat k zisku očakáva už v roku 2013.

Na očistenie španielskych bánk od problémových úverov, ktoré sa hromadia od roku 2008 po krachu bubliny na tamojšom realitnom trhu, už vláda v Madride vynaložila viac ako 40 mld. eur. Španielsko čerpá pomoc z úverového programu od partnerov v eurozóne, ktorý pre bankový sektor krajiny vyčlenili až 100 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...