Španielska Bankia napriek finančnej injekcii opäť padá

MADRID 28. mája (WEBNOVINY) – Akcie španielskej banky Bankia, ktorú minulý rok zachránil štát pred krachom, neustále klesajú a nádej na rýchle zotavenie je malá. Vyplýva to z analýz zverejnených pred začiatkom obchodovania s nimi.

V utorok sa na trh dostane 11 mld. akcií banky, ktoré finančný dom vydal v rámci svojej rekapitalizácie v hodnote 15,5 mld. eur. Tá mala byť po minuloročnom záchrannom balíku od štátu, ktorý do banky investoval 24 mld. eur, začiatkom novej éry.

Analytici však bez výnimky očakávajú, že hodnota akcií bude klesať hlboko pod počiatočnú obchodovaciu cenu 0,60 eur. Akcie pritom banka vydala za 1,35 eur a ich teoretická hodnota je 1 euro. Tlak na cenu vytvára aj predpoklad, že sa svojho podielu v banke budú chcieť zbaviť mnohí drobní akcionári.

Španielsky štát po hotovostnej injekcii v Bankii vlastní 68,4 %, zvyšný podiel je rozdelený medzi bývalých držiteľov preferenčných akcií a hybridného dlhu. Mnohí z nich sú drobní sporitelia, ktorí tieto komplexné finančné nástroje získali vďaka chybe a museli ich so zľavou vymeniť za bežné akcie.

Tie stratili už 50 % hodnoty po tom, ako minulý týždeň firemní akcionári spustili masový výpredaj svojich podielov v banke. Tá ešte musí splatiť štátnu finančnú pomoc a lacné úvery od Európskej centrálnej banky, ktoré získala v roku 2012, a čelí možnému ďalšiemu kolu zháňania kapitálu potrebného na vykrytie strát z refinancovaného portfólia úverov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...