Španielska ekonomika oslabovala šiesty kvartál v rade

MADRID 28. februára (WEBNOVINY) – Španielska ekonomika sa počas októbra až decembra prepadla už šiesty kvartál v rade a dokonca najvýraznejším tempom od polovice roku 2009.

Vyplýva to z konečných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil španielsky štatistický úrad. Ekonomika tak počas posledných troch mesiacov minulého roka medzikvartálne oslabila o 0,8 %. Za celý minulý rok klesol hrubý domáci produkt (HDP) krajiny o 1,4 % po raste o 0,4 % v roku 2011.

Ide tak o druhý najvýraznejší pokles od roku 1970, odkedy krajina údaje tohto typu zaznamenáva. Očakáva sa, že španielske hospodárstvo opäť v tomto roku oslabí. Hoci export rástol, maloobchodné tržby klesali tridsať mesiacov po sebe, keďže škrty výdavkov a vysoká nezamestnanosť negatívne vplývali na domáci dopyt.

Miera nezamestnanosti v Španielsku sa vyšplhala na najvyššiu úroveň od roku 1970, odkedy krajina má štatistické záznamy o výške nezamestnanosti.

Pretrvávajúca recesia a rozsiahle škrty vo výdavkoch spôsobili, že na konci minulého roka bolo v Španielsku takmer 6 mil. ľudí bez práce. Vo štvrtom kvartáli vlaňajška sa miera nezamestnanosti v Španielsku zvýšila na 26 %, čo znamená, že bez práce bolo 5,97 mil. ľudí. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny. V treťom štvrťroku 2012 bola nezamestnanosť v Španielsku na úrovni 25 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...