Španielska ekonomika sa dostala z recesie

23.10.2013

MADRID 23. októbra (WEBNOVINY) – Španielsko sa v treťom kvartáli dostalo z dvojročnej recesie vďaka silnému exporta. Avšak udržateľný rast, ktorý by priniesol tvorbu pracovných miest, sa podľa agentúry Reuters v dôsledku slabého domáceho dopytu nemusí dostaviť ešte niekoľko rokov.

Španielska centrálna banka v stredu informovala, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny vzrástol v treťom kvartáli v porovnaní s druhým o 0,1 %. Ekonomika tak rástla prvýkrát za posledných deväť kvartálov.

Španielska ekonomika sa od začiatku roku 2008 prepadla o 7,5 %. V rovnakom období sa však export krajiny zväčšil o 14,6 % a v súčasnosti sa podieľa na HDP viac ako jednou tretinou, pričom pred piatimi rokmi to bola približne jedna pätina.

V období januára až augusta sa vývoz krajiny zväčšil medziročne o 6,6 % na rekordných 155,8 mld. eur, uviedlo v stredu ministerstvo hospodárstva. Maloobchodné tržby však klesali v auguste 38. mesiac za sebou.

Jeden z najväčších deficitov verejných financií v eurozóne, nervozita dlhopisových trhov a paralyzovaný stavebný sektor prinútil vládu prijať prísne úsporné opatrenia a štrukturálne reformy. Tento proces teraz začína prinášať ovocie, prinajmenšom pre spoločnosti podnikajúce v zahraničí. „Španielsko sa po nedávno implementovaných reformách stalo exportnou mocnosťou. Úplne sa dostane z recesie v roku 2014 po tom, ako začnú rásť súkromné investície a spotreba, ktoré tri roky po sebe oslabovali, a stabilizuje sa úverová aktivita,“ povedal ekonóm poradenskej firmy Arcano Ignacio del Torre.