Španielska ekonomika sa prepadlo do recesie

23.4.2012

MADRID 23. apríla (WEBNOVINY) – Španielska ekonomika sa v prvom štvrťroku tohto roka prepadla do recesie, keď hrubý domáci produkt (HDP) krajiny oproti predchádzajúcemu kvartálu klesol o 0,4 %. Informovala o tom v pondelok španielska centrálna banka v rámci pravidelnej mesačnej správy.

V poslednom kvartáli minulého roka sa ekonomika zmenšila o 0,3 %. Na medziročnej báze sa HDP v prvom kvartáli zmenšil o 0,5 % po tom, čo si v posledných troch mesiacoch vlaňajška ešte polepšil o 0,3 %. Prvý oficiálny y odhad vývoja HDP v prvom kvartáli má zverejniť španielsky štatistický úrad 30. apríla.

Štatistický úrad Európskej únie (EÚ) medzitým v pondelok informoval, že španielske verejné financie ukončili rok 2011 so schodkom 8,5 % HDP. Potvrdil tým skoršie odhady, ktoré zverejnila vláda v Madride. Niektorí predstavitelia EÚ podľa agentúry Reuters súkromne vyjadrovali názor, že vláda premiéra Mariana Rajoya úmyselne nadhodnotila výšku vlaňajšieho deficitu, aby údaje za aktuálny rok vyzneli priaznivejšie.

Španielska vláda tieto tvrdenia ostro odmietla. Po tom, čo vláda koncom februára informovala, že rozpočtový schodok dosiahol v minulom roku 8,5 % HDP, vycestovali do Španielska inšpektori Európskej komisie (EK), aby na mieste preverili stav španielskych verejných financií. Podľa skoršej prognózy EK mala krajina v minulom roku vykázať rozpočtový schodok na úrovni 6 % HDP.