Španielske banky budú potrebovať ešte 60 miliárd eur

30.9.2012

MADRID 30. septembra (WEBNOVINY) – Španielske banky budú potrebovať dodatočný kapitál v objeme 59,3 mld. eur, aby dokázali čeliť prípadnému naplneniu negatívneho scenára v ekonomike.

Vyplýva to z výsledkov nezávislého auditu, ktoré zverejnila konzultačná spoločnosť Oliver Wyman. Podstatnú časť pomoci v sume 49 mld. eur budú potrebovať už zoštátnené banky na čele so spoločnosťou Bankia.

Zhruba 40 mld. eur by mali banky získať od partnerov v eurozóne, ktorí prisľúbili na pomoc španielskemu bankovému sektoru do 100 mld. eur. Zvyšnú časť by mali finančné inštitúcie získať vlastnými silami.

„Predbežný odhad konečnej sumy, ktorú by sme potrebovali zo záchranného programu eurozóny, by bola o tretinu menšia, než kapitálové požiadavky identifikované spoločnosťou Oliver Wyman,“ informoval na tlačovej konferencii viceguvernér španielskej centrálnej banky Fernando Restoy.

Vláda premiéra Mariana Rajoya predložila vo štvrtok úsporný návrh štátneho rozpočtu na rok 2013, čo je spolu s výsledkami auditu španielskeho bankového systému podmienkou pre to, aby mohol Madrid požiadať o pomoc zo záchranných fondov eurozóny, a tým aktivovať programu kupovania vládnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB)

Španielske banky sa doteraz nespamätali z krachu cenovej novej bubliny na domácom realitnom trhu. Problémové realitné aktíva má podľa plánu vlády prevziať štátna konsolidačná agentúra, ktorá ich ponúkne s výraznou zľavou investorom.