Španielske banky potrebujú viac peňazí, varuje Moody’s

1.10.2012

MADRID 1. októbra (WEBNOVINY) – Suma, s ktorou počíta španielska vláda na rekapitalizáciu svojich bánk, nezabezpečí ich odolnosť voči negatívnym scenárom v ekonomike.

Vyhlásila to v pondelok medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. Rekapitalizácia podľa agentúry posilní solventnosť dotknutých inštitúcií a prispeje k celkovému obnoveniu dôvery v bankový systém.

Aby odolali nepriaznivému, resp. extrémne negatívnemu scenáru, však budú banky potrebovať nový kapitál v sume 70 až 105 mld. eur, tvrdí agentúra.

Správa nezávislých audítorov o dodatočných kapitálových potrebách španielskeho bankového sektora pritom počíta so sumou 59,3 mld. eur.

Podstatnú časť pomoci v sume 49 mld. eur budú podľa správy, ktorú zverejnila v piatok konzultačná spoločnosť Oliver Wyman, potrebovať už zoštátnené banky na čele so spoločnosťou Bankia. Zhruba 40 mld. eur by mali banky získať od partnerov v eurozóne, ktorí prisľúbili na pomoc španielskemu bankovému sektoru do 100 mld. eur. Zvyšnú časť by mali finančné inštitúcie získať vlastnými silami.

Španielske banky sa doteraz nespamätali z krachu cenovej novej bubliny na domácom realitnom trhu. Problémové realitné aktíva má podľa plánu vlády prevziať štátna konsolidačná agentúra, ktorá ich ponúkne s výraznou zľavou investorom.