Španielske banky sa môžu spoľahnúť na zahraničnú pomoc

29.5.2012

LIMA 29. mája (WEBNOVINY) – Pokiaľ budú španielske banky potrebovať dodatočnú rekapitalizáciu, môžu sa spoľahnúť na zahraničnú pomoc.

Vyhlásil to v pondelok guvernér poľskej centrálne banky Marek Belka, pričom upozornil, že situácia v španielskom bankovom sektore je oveľa lepšia ako v prípade Grécka. Španielsky premiér Mariano Rajoy predtým v pondelok ubezpečoval, že domáce banky nebudú žiadať o pomoc zo záchranných fondov eurozóny.

Medzi investormi však rastú obavy, že Madrid nakoniec požiada o finančnú pomoc, na ktorú by ale kapacita súčasných záchranných mechanizmov sotva postačovala. Medzinárodná pomoc je k dispozícii, pokiaľ ju bude Španielsko potrebovať, povedal na konferencii v peruánskej metropole Lima Belka, ktorý v minulosti pôsobil ako riaditeľ európskeho oddelenia Medzinárodného menového fondu (MMF).

„Existuje takzvaná protipožiarna stena vo forme EFSF (Európsky fond finančnej stability) a MMF, ktorá by mala zaručiť, že Španielsko môže počítať s finančnou pomocou zo zahraničia,“ povedal Belka. Na otázku, či Španielsko bude potrebovať takúto pomoc, guvernér poľskej centrálnej banky priamo neodpovedal.

Španielsko síce čelí typickým problémom krajín na juhu eurozóny, avšak v „oveľa menšom“ rozsahu ako v prípade Grécka alebo aj iných krajín v regióne, dodal Belka.

Španielsky finančný ústav Bankia požiadal minulý týždeň vládu o pomoc v objeme 19 mld. eur. Štvrtú najväčšiu banku v krajine už predtým štát podporil sumou 4,5 mld. eur. Situácia v banke zvyšuje obavy z nákladov na ozdravenie celého finančného systému krajiny, ktorý sa dosiaľ nespamätal z následkov kolapsu na domácom realitnom trhu.