Španielske hospodárstvo by malo v druhej polovici roka rásť

MADRID 28. februára (WEBNOVINY) – Španielska ekonomika sa vráti k rastu v treťom alebo vo štvrtom štvrťroku.

Vo štvrtok to vyhlásil tajomník španielskeho ministerstva hospodárstva Fernando Jimenez Latorre.

Španielska ekonomika sa v minulom roku zmenšila o 1,4 %. V tomto roku by mala ekonomika podľa odhadov ekonómov poklesnúť približne v rovnakej miere. Oficiálna vládna prognóza však počíta s tým, že ekonomika Španielska v tomto roku poklesne o 0,5 %.

Hoci export v poslednom kvartáli minulého roka rástol, maloobchodné tržby klesali tridsať mesiacov po sebe, keďže škrty výdavkov a vysoká nezamestnanosť negatívne vplývali na domáci dopyt.

Španielska ekonomika sa tak počas októbra až decembra prepadla už šiesty kvartál v rade a dokonca najvýraznejším tempom od polovice roku 2009. Vyplýva to z konečných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil španielsky štatistický úrad. Ekonomika tak počas posledných troch mesiacov minulého roka medzikvartálne oslabila o 0,8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...