Španielske letisko duchov ide do dražby, stálo miliardu eur

9.12.2013

MADRID 9. decembra (WEBNOVINY) – Letisko s najväčšou pristávacou dráhou v Európe je v dražbe, keďže oň nie je zo strany leteckých spoločností záujem. Potvrdil to v pondelok hovorca obchodného súdu v meste Ciudad Real.

Na neďalekom letisku, ktorého výstavba stála miliardu eur, od roku 2011 nepristálo žiadne lietadlo. Prvé súkromné letisko v Španielsku v júni 2012 zbankrotovalo, keďže jeho prevádzkovateľ nedokázal splácať svoje záväzky v hodnote 300 miliónov eur.

Chceli odbaviť 10 miliónov cestujúcich ročne

Vyvolávacia cena za takzvané letisko duchov otvorené pred piatimi rokmi je 100 miliónov eur. Majiteľ ho pôvodne staval tak, aby bolo schopné odbaviť 10 miliónov cestujúcich ročne.

Ťahákom malo byť rýchlovlakové spojenie s andalúzskym pobrežím dosiahnuteľným za menej ako hodinu cesty.

Plytvanie verejnými prostriedkami

Ďalším letiskom duchov a zároveň symbolom plytvania verejnými prostriedkami počas realitnej bubliny v juhoeurópskej krajine je letisko Castellón–Costa Azahar. Od otvorenia v roku 2011 na ňom nepristálo žiadne lietadlo, pričom náklady na jeho vybudovanie sa vyšplhali na 150 miliónov eur.

Letisko sa stalo príkladom zlého hospodárenia a investovania samospráv. V roku 2008 navyše vypukla finančná kríza a spľasla realitná bublina, čo dostalo zadlžené španielske regióny na pokraj bankrotu. Celkovo má Španielsko takmer 50 letísk, viaceré sú bez letov a cestujúcich.