Španielske regióny znížia výdavky o 13 miliárd eur

MADRID 18. mája (WEBNOVINY) – Španielska vláda vo štvrtok schválila plán, v rámci ktorého sa zadlžené španielske regióny zaviazali v tomto roku znížiť výdavky o 13 mld. eur a zvýšiť príjmy o 5 mld. eur.

Vláda zároveň uviedla, že do júla predstaví nový mechanizmus, ktorým pomôže pokryť finančné potreby jednotlivých autonómnych regiónov. Po niekoľkotýždňových rokovaniach minister financií Cristobal Montoro odobril plány, ktoré predstavilo všetkých 17 regiónov, okrem Astúrie, ktorá musí predložiť nový rozpočet do 15 dní.

Španielske autonómne regióny predstavujú približne 50 % celkových verejných výdavkov Španielska a sú zodpovedné za svoje rozpočty na zdravotníctvo a školstvo. Ich záväzok znížiť výdavky bude tento rok kľúčovým faktorom, ktorý môže krajine pomôcť znížiť deficit verejných financií na 5,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z minuloročných 8,5 % HDP.

„Podnikli sme základný krok smerom k dôveryhodnosti Španielska,“ povedal Montoro na tlačovej konferencii po stretnutí s predstaviteľmi regiónov. Do polovice júna musia teraz predstaviť svoje rozpočtové plány až do roku 2015. Regióny, ktoré splnia svoje ciele, získajú pomoc od štátu v podobe krytia ich finančných potrieb cez nový mechanizmus, ktorý má vláda predstaviť do júla.

Španielska vláda už niekoľko týždňov pracuje na novom nástroji. Ten by umožnil regiónom emitovať dlhové cenné papiere, za ktoré by ručilo ministerstvo financií. Katalánsko a Valencia, dva najzadlženejšie španielske regióny, naliehali na vládu, aby urýchlila tento plán, pretože v nasledujúcich týždňoch ich čaká splátka značnej časti dlhu. Sedemnásť autonómnych oblastí musí podľa zdroja z prostredia vlády v tomto roku refinancovať 18 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...