Španielski odborári ohlásili na 14. novembra štrajk

19.10.2012

MADRID 19. októbra (WEBNOVINY) – Dva španielske odborové zväzy oznámili v piatok termín generálneho štrajku. Druhá takáto všeobecná tohtoročná protestná akcia sa bude konať 14. novembra. Dôvodom je spôsob, akým španielska vláda bojuje proti ekonomickej kríze.

Odborové zväzy UGT (Všeobecný zväz robotníkov) a CCOO (Robotnícke komisie) prostredníctvom dvoch samostatných vyhlásení oznámili, že schválili všeobecný štrajk ako súčasť „dňa akcie“, na ktorú vyzvala Európska konfederácia odborových zväzov.

Okrem Španielov budú v tento deň štrajkovať aj Gréci.Vo štvrtok protestovali v Madride študenti, učitelia aj rodičia proti úsporným opatreniam v rezorte školstva a proti súčasnému zvyšovaniu školného.

Demonštrácia bola vyvrcholením trojdňového štrajku študentov a žiakov, v rámci ktorého sa v stredu konali protestné zhromaždenia v niekoľkých desiatkach miest na celom území krajiny. Španielski študenti už niekoľko mesiacov vyjadrujú nespokojnosť s úspornými opatreniami, ako je obmedzovanie počtu učiteľov a zvyšovanie školného, ktorými vláda sleduje zníženie deficitu štátneho rozpočtu.