Španielski študenti demonštrovali proti prepúšťaniu

19.10.2012

MADRID 19. októbra (WEBNOVINY) – Tisíce španielskych študentov, rodičov a učiteľov sa vo štvrtok zúčastnili na pochode k ministerstvu školstva v Madride, kde protestovali proti úsporným opatreniam v rezorte a súčasnému zvyšovaniu školného.

Demonštrácia bola vyvrcholením trojdňového štrajku študentov a žiakov, v rámci ktorého sa v stredu konali protestné zhromaždenia v niekoľkých desiatkach miest na celom území krajiny. Účastníci vyzývali na zastavenie nepopulárnych reforiem a mnohí z nich mali na sebe zelené tričká, ktorými sa identifikovali s hnutím nespokojných rodičov a učiteľov.

Obrazom: Tisíce študentov pochodovalo Madridom

Španielski študenti už niekoľko mesiacov vyjadrujú nespokojnosť s úspornými opatreniami, ako je obmedzovanie počtu učiteľov a zvyšovanie školného, ktorými vláda sleduje zníženie deficitu štátneho rozpočtu.

Podľa údajov ministerstva školstva sa výdavky v tomto sektore oproti minulému roku znížili o viac ako miliardu eur, zatiaľ čo počet učiteľov vo verejných školách počas uplynulého školského roka poklesol o takmer 3000.