Španielsko chce šetriť, chystá kroky na podporu rastu

MADRID 29. januára (WEBNOVINY) – Španielska vláda pripravuje súbor drobných opatrení, ktorými chce stimulovať ekonomiku, hoci sa naďalej drží svojho záväzku znížiť deficit štátneho rozpočtu. Presné detaily premiér Mariano Rajoy oznámi 20. februára. Informovala o tom v pondelok Rajoyova hovorkyňa.

„Ide o plán mikroopatrení, ktoré budú zamerané na konkrétne sektory. V žiadnom prípade nemení náš záväzok znižovať deficit,“ vyhlásila hovorkyňa, no odmietla upresniť detaily alebo náklady spojené s plánovaným programom.

Predpokladá sa, že balík bude obsahovať daňové výhody pre malých vývozcov, vytvorenie trhu cenných papierov pre malé firmy, ktorý by im umožnil prístup k finančným zdrojom, ako aj vytvorenie oficiálnej firemnej úverovej linky.

Ženy do veku 35 a muži do 30 rokov, ktorí sa rozhodnú založiť si drobnú firmu, dostanú tiež úľavu z platieb sociálneho poistenia, pričom budú mesačne musieť platiť len 50 miesto bežných viac ako 250 eur. V pondelok to vyhlásila španielska ministerka práce Fátima Báňezová.

Medzinárodný menový fond a veritelia Madridu z južnej Ameriky dosiaľ kritizovali to, že sa eurozóna pri boji s dlhovou krízou sústreďuje iba na úspory. Tvrdili, že to recesiu iba zhoršuje, hoci snahu znížiť deficit všetci vítajú. „Španielsko urobilo veľký pokrok pri snahe nájsť model udržateľného rastu. Reforma pracovného práva však musí byť doplnená opatreniami, ktoré pomôžu nezamestnaným ľuďom nájsť si prácu,“ komentoval eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn na tlačovej konferencii v Madride.

Španielska vláda v roku 2012 ušetrila približne 20 mld. eur a v roku 2014 chce znížiť deficit rozpočtu pod 3 %. Nezamestnanosť v krajine však v súčasnosti dosahuje 26 % a ekonomika sa v poslednom štvrťroku 2012 scvrkla následkom poklesu súkromnej spotreby, spôsobeným septembrovým nárastom DPH a znižovaním platov vo verejnom sektore. Premiér tiež v posledných týždňoch tiež viackrát vyzval bohatšie krajiny v eurozóne, aby urobili viac na podporu rastu, jeho slová ale zatiaľ ostávajú nevypočuté.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...