Španielsko je pravdepodobne v druhej recesii

16.4.2012

MADRID 16. apríla (WEBNOVINY) – Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos pripustil, že krajina sa pravdepodobne dostala do svojej druhej recesie od roku 2009.

Pre pondelkové vydanie denníka El Mundo uviedol, že hrubý domáci produkt (HDP) Španielska v prvom štvrťroku pravdepodobne klesol podobne ako v poslednom kvartáli 2011, kedy sa ekonomika krajiny medzikvartálne zmenšila o 0,3 %.

Minister však poznamenal, že pokles asi nie je až taký zlý, ako si pôvodne myslel. „Ak by ste sa ma opýtali pred dvoma mesiacmi, očakával by som, že prvý štvrťrok 2012 bude oveľa horší ako posledný kvartál minulého roka,“ povedal de Guindos.

Konzervatívna španielska vláda hovorí, že je odhodlaná na veľké rozpočtové škrty. Na finančných trhoch sa však zväčšujú obavy, že Madrid pre recesiu nebude môcť splniť svoje ciele v oblasti rozpočtového deficitu a Španielsko bude musieť žiadať o určitú formu zahraničnej pomoci, podobne ako Grécko, Írsko a Portugalsko.

„Vyzerá čoraz pravdepodobnejšie, že Španielsko bude mať určitú formu núdzovej pomoci,“ povedal Lyn Graham-Taylor z Rabobank. „Pochybnosti v súvislosti so záväzkom Španielska voči fiškálnej konsolidácii, spolu so slabou ekonomikou a bankovým sektorom, zvyšujú pravdepodobnosť núdzového úveru od EÚ a Medzinárodného menového fondu,“ uviedla v pondelok v správe pre investorov spoločnosť Capital Economics.