Španielsko je údajne pripravené požiadať eurozónu o pomoc

2.10.2012

MADRID 2. októbra (WEBNOVINY) – Španielsko je pripravené požiadať eurozónu o finančnú pomoc už budúci víkend.

Nemecko však signalizuje, že by malo počkať. V pondelok to uviedli nemenovaní vládni predstavitelia štátov EÚ.

„Španielsko najskôr trocha váhalo, avšak teraz sú pripravení o pomoc požiadať,“ povedal pre agentúru Reuters vyšší predstaviteľ EÚ.

Ďalší traja vládni predstavitelia potvrdili zmenu postoja Madridu k žiadosti o záchranný program, ktorá by spustila nový program Európskej centrálnej banky (ECB) zameraný na skupovanie dlhopisov.

Vládni predstavitelia si neželali byť menovaní, pretože nie sú oprávnení o záležitosti hovoriť.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble tvrdí, že Španielsko uskutočňuje správne kroky smerom k prekonaniu svojich fiškálnych problémov a podľa neho nepotrebuje finančnú pomoc.

Niekoľko európskych diplomatov a zdroj z Nemecka tvrdia, že kancelárka Angela Merkelová uprednostňuje, aby sa vyhlo tomu, že nemecký parlament bude rozhodovať o ďalšej finančnej pomoci pre jednotlivé problémové štáty eurozóny. Medzi nemeckými politikmi totiž rastie odpor voči takýmto opatreniam.

„Nedáva to zmysel, aby sa rozhodnutia o Grécku, Cypre a možno o Španielsku posielali po jednom dolnej komore nemeckého parlamentu (Bundestag),“ povedal zdroj z Nemecka. „Ich spojenie však dáva zmysel, a to vzhľadom k ich obsahu a tiež politicky,“ dodal.

Schäuble na stretnutí ministrov na Cypre v polovici septembra podľa účastníkov svojim kolegom povedal, že Berlín nemôže predložiť parlamentu na prerokovanie ďalšiu žiadosť o pomoc Španielsku.

Odkedy v júli odobril pomoc španielskemu bankovému sektory vo výške do 100 mld. eur, totiž uplynul len krátky čas. Hovorca nemeckej vlády na správy, že Berlín nalieha na Madrid, aby so žiadosťou počkal, pre agentúru Reuters povedal: „Každá krajina sa rozhoduje sama za seba,“ a dodal, že Nemecko netlačí nikoho žiadnym smerom. Hovorkyňa španielskeho premiéra Marianoa Rajoya uviedla, že nevie o žiadnom blokovaní španielskej žiadosti o pomoc zo strany Nemecka.