Španielsko môže zachraňovať regióny, pomôžu mu vlastné banky

27.7.2012

MADRID 27. júla (WEBNOVINY) – Španielsko získa prostriedky na financovanie nového programu v objeme 18 mld. eur, ktorý má pomôcť jednotlivým regiónom pri plnení ich finančných záväzkov, prostredníctvom bankového úveru.

Krajina tak nebude musieť emitovať dodatočné dlhové cenné papiere. V piatok o tom informovalo španielske ministerstvo financií.

„Financovanie tých 18 mld. eur neovplyvní plánované emisie ministerstva financií,“ povedal tajomník ministerstva Fernando Jimenez Latorre.

K dispozícii je 18 miliárd eur

Madrid tak získa prostriedky na tento program prostredníctvom úveru od bánk vo výške okolo 8 mld. eur, pôžičky od štátnej lotérie vo výške 6 mld. eur a zvyšné 4 mld. eur pripadnú na ministerstvo financií, uviedol ďalej Latorre.

Detaily, ktoré banky štát o úver požiadali, neuviedol. Španielsko v júni požiadalo zahraničie o pomoc pre svoje banky v sume do 100 mld. eur.

Španielsky vládny kabinet ešte minulý týždeň schválil program v objeme 18 miliárd eur, ktorý má pomôcť spoločenstvám pri plnení ich finančných záväzkov.

Hneď na druhý deň záujem o pomoc deklarovala Valencia, ktorá bude potrebovať približne dve miliardy eur. Druhým španielskym autonómnym spoločenstvom, ktoré požiada centrálnu vládu v Madride o finančnú pomoc, bude Murcia.

Žiadne milodary

V nedeľu to tamojším médiám potvrdil predseda murcijskej vlády Ramón Luis Valcárcel Siso. Ten však varoval, že pomoc z 18-miliardového fondu vytvoreného vládou nebude žiadnym darom a očakáva „tvrdé podmienky“ spojené s úverom.

Podľa Valcárcelových slov bude región na pobreží Stredozemného mora od vlády premiéra Mariana Rajoya žiadať 200 až 300 miliónov eur.

Podmienky pomoci tiež skúma Katalánsko, ktoré sa na hrubom domácom produkte (HDP) Španielska podieľa jednou pätinou a predstavuje najviac zadlžený región. V druhej polovici tohto roku musí splatiť dlhy v sume 3,4 mld. eur.