Španielsko možno rekapitalizuje Bankiu cez vládne dlhopisy

28.5.2012

MADRID 28. mája (WEBNOVINY) – Španielsko možno rekapitalizuje finančný ústav Bankia prostredníctvom vládnych dlhopisov, za ktoré by španielska vláda dostala akcie banky. Bankia minulý týždeň požiadala o finančnú pomoc v sume 19 mld. eur.

Informoval o tom vládny zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Je to viac ako dvojnásobok čiastky, ktorú označila španielska vláda za minimum potrebné na záchranu problémovej banky. Bankia by tak mohla použiť vládne dlhopisy ako kolaterál a požičať si od Európskej centrálnej banky (ECB).

Štvrtá najväčšia banka v krajine čelí následkom kolapsu na domácim realitnom trhu, zhoršujúcemu sa úverovému portfóliu a jej hospodárenie zaťažili aj účtovné nezrovnalosti. Vláda už poskytla banke 4,5 mld. eur, celkové náklady na jej záchranu sa tak vyšplhajú na minimálne 23,5 mld. eur. „Najväčším problémom môže byť, že ECB bude namietať. To je právny problém, ale technicky je to možné,“ povedal Jose Carlos Diez, ekonóm Intermoney Valores.

Španielsky úrad pre dohľad nad finančným trhom CNMV pozastavil v piatok obchodovanie s akciami banky pred zverejnením reštrukturalizačného plánu, v rámci ktorého Bankia žiada od štátu 19 mld. eur. Záverečná piatková cena za akciu banky bola na úrovni 1,57 eura, čo bolo o 56 % menej ako jej cena na začiatku tohto roka.

Obchodovanie s akciami banky boli v pondelok ráno obnovené, akcie na začiatku obchodovania stratili 26,75 %.