Španielsko nechce zmeniť harmonogram redukcie deficitu

11.10.2012

MADRID 11. októbra (WEBNOVINY) – Španielska vláda sa bude držať svojho harmonogramu redukcie deficitu verejných financií.

Uviedla to vo štvrtok vicepremiérka krajiny Soraya Sáenz de Santamaría. Reagovala tak na vyjadrenia šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej, podľa ktorej by sa krajine na redukciu deficitu malo poskytnúť viac času.

„Sme v súlade s naším harmonogramom a plníme svoje ciele v oblasti deficitu a nebudeme meniť našu politiku alebo naše ciele,“ vyhlásila podpredsedníčka španielskej vlády.

Madrid musí zredukovať deficit svojich verejných financií v tomto roku na úroveň 6,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z minuloročnej výšky 8,9 % HDP. V roku 2013 Španielsko plánuje znížiť deficit na 4,5 % HDP. Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v stredu večer znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Španielska z úrovne BBB+ o dva stupne na BBB-, čiže tesne nad hranicu špekulatívneho pásma.

Svoje rozhodnutie agentúra odôvodnila prehlbujúcou sa ekonomickou krízou v krajine. Ratingu Madridu S&P pridelila negatívny výhľad, čo odzrkadľuje jej názor, že ekonomický rast a vývoj rozpočtu Španielska čelí významným rizikám.