Španielsko nemusí viac šetriť, zhodli sa ministri financií

9.10.2012

LUXEMBURG 9. októbra (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny sa domnievajú, že rozpočtové škrty v Španielsku by mali brať do úvahy jeho slabú ekonomiku.

Povedal to v utorok španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos a dodal, že Madrid bude pracovať na tom, aby zmiernil hospodársku recesiu.

„Ministri financií eurozóny v pondelok pozitívne ocenili rozpočet Španielska pre rok 2013, španielsku ekonomickú politiku a nutnosť realizovať také fiškálne zmeny, ktoré sú citlivé voči hospodárskej situácii v krajine,“ povedal Luis de Guindos novinárom na stretnutí ministrov financií EÚ v Luxemburgu.

Na otázku, či ministri financií eurozóny v pondelok večer tlačili na Španielsko, aby urobilo viac škrtov v rozpočte, de Guindos odpovedal: „Nie, absolútne nie.“

Na otázku, či španielska vláda požiada o finančnú pomoc zo strany eurozóny, de Guindos odpovedal: „V súčasnosti bude španielska vláda pokračovať v reformách, pokračovať v znižovaní deficitu verejných financií a potom sa stratia všetky pochybnosti, ktoré existujú v súvislosti s budúcnosťou eurozóny.“

Španielsko nesplní rozpočtové ciele, tvrdí MMF

Španielsko nesplní ciele v oblasti znižovania rozpočtového deficitu v tomto ani budúcom roku. V utorok o tom informoval Medzinárodný menový fond (MMF). Vo svojej správe o fiškálnej situácii krajiny ďalej tvrdí, že celkový dlh Španielska stúpne v budúcom roku ako výsledok rekapitalizácie bankového sektora na viac než 90 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa MMF schodok rozpočtu krajiny bude v tomto roku 7 % HDP a v roku 2013 klesne na 5,7 % HDP. Madrid sa pritom s EÚ dohodol na deficite pre tento rok na úrovni 6,3 % a v budúcom roku na úrovni 4,5 % HDP.

Španielska vláda zakladá svoj budúcoročný rozpočet na poklese ekonomiky o 0,5 %, zatiaľ čo MMF prognózuje recesiu v krajine až na úrovni 1,3 %.V rámci súčasnej politiky Madrid podľa MMF nezníži deficit pod 3-percentá HDP do roku 2017 a jeho celkový dlh dosiahne v budúcom roku 90,7 % HDP a v roku 2013 sa vyšplhá na 96,9 % HDP.