Španielsko podľa EK v súčasnosti nepotrebuje ďalšiu pomoc

BRUSEL 10. júla (WEBNOVINY) – Záchranný program pre Španielsko funguje a v súčasnosti nie je nutná dodatočná finančná injekcia do bankového sektora krajiny napriek jej ťažkej ekonomickej a fiškálnej situácii.

Uviedla to v stredu Európska komisia (EK). Madrid požiadal eurozónu o pomoc v júni minulého roka, pričom sa vtedy obával hlavne o situáciu svojich bánk.

Eurozóna mu prisľúbila pomoc v sume 100 mld. eur na rekapitalizáciu najproblémovejších bánk. Španielsko v rámci pomoci vyčerpalo 41,3 mld. eur.

„V súčasnosti neexistuje dôvod na to, aby sa predpokladalo ďalšie uvoľnenie financií v rámci tohto programu,“ uviedla Európska komisia v tretej revízii programu pomoci Španielsku.

„V zvyšku španielskych bánk sa buď pri stresovom testovaní nezistil nedostatok kapitálu, alebo boli schopné takýto nedostatok pokryť súkromnými prostriedkami,“ konštatovala EK.

Španielsko, ktoré je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny, trpí rekordnou nezamestnanosťou na úrovni takmer 27 % a za posledných päť rokov bolo buď v recesii alebo na pokraji recesie. Táto situácia výrazne obmedzila priestor vlády pre manévrovanie.

Makroekonomika krajiny sa však v posledných mesiacoch trochu zlepšila. Osobitne posilnil čistý export, čo pomohlo zmenšiť deficit bežného účtu platobnej bilancie krajiny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...