Španielsko preberá zodpovednosť za úver, sľubuje minister

13.7.2012

BERLÍN 13. júla (WEBNOVINY) – Španielsko prevezme plnú zodpovednosť za európske úvery bankovému systému krajiny. Povedal to španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos.

V rozhovore pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung ďalej uviedol, že veritelia neriskujú žiadne straty. Problémové španielske banky potrebujú podľa neho maximálne 62 mld. eur, avšak krajina požiadala o 100 mld. eur, aby získala „bezpečnostný vankúš“.

„Preberáme zodpovednosť za splatenie úveru. Som presvedčený, že veritelia nezaznamenajú ani najmenšiu stratu,“ povedal. Zároveň uviedol, že jeho krajina zmení model ekonomického rastu a namiesto stavebníctva sa viac sústredí na export a pozitívne výsledky očakáva už počas nasledujúcich troch rokov.

Ministri financií eurozóny v utorok schválili finančnú pomoc pre španielske banky v sume 30 mld. eur, ktorá by mala byť k dispozícii koncom júla. Podpis definitívnej verzie úverovej dohody o pomoci Španielsku sa očakáva okolo 20. júla.

Svoje výhrady voči pomoci španielskym bankám prejavilo napríklad Fínsko, keď jeho ministra financií Jutta Urpilainenová skoršie tento týždeň uviedla, že Fínsko sa nezúčastní na plánovanej pomoci španielskym bankám pokiaľ sa tieto dve krajiny nedohodnú na kolateráli.