Španielsko sa neponáhľa žiadať o pomoc, tvrdí minister

23.9.2012

MADRID 23. septembra (WEBNOVINY) – Španielsko sa neponáhľa so žiadosťou o zahraničnú pomoc.

V sobotu to vyhlásil tamojší minister hospodárstva Luis de Guindos a zároveň dodal, že španielske banky budú potrebovať okolo 60 mld. eur na vyčistenie súvah od toxických aktív.

De Guindos ďalej uviedol, že snahy o zníženie deficitu budú aj naďalej prioritou vlády, ktorá má budúci týždeň predstaviť návrh rozpočtu na rok 2013, nové štrukturálne reformy a výsledky záťažového testovania svojho bankového sektora.

„Nejde o pomoc Španielsku, ale o uistenie sa, že projekt eura je projektom pre všetkých. Španielsko urobí všetko, čo musí, avšak nebude sa pritom ponáhľať,“ odpovedal minister na otázku, či je možné, že jeho krajina v nasledujúcich dňoch požiada o pomoc.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v piatok vyhlásil, že Madrid nepotrebuje pomoc partnerov z eurozóny, zatiaľ čo Francúzsko na krajinu tlačí, aby využilo nový program skupovania dlhopisov Európskej centrálnej banky (ECB). Ministri financií eurozóny v júli schválili program pomoci španielskym bankám, ktorý sa môže vyšplhať na 100 mld. eur. Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia v piatok povedal, že španielska vláda možno na budúci týždeň predloží podrobné informácie o kapitálových požiadavkách svojich bánk.