Španielsko si požičalo od centrálnej banky rekordnú sumu

MADRID 14. augusta (WEBNOVINY) – Celkový objem prostriedkov, ktoré si požičali španielske banky od Európskej centrálnej banky (ECB) dosiahol v júli rekordnú úroveň 375,5 mld. eur.

Tento objem v júli vzrástol desiaty mesiac po sebe.

V júni si španielske banky od ECB požičali 337,2 mld. eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila španielska centrálna banka.

Objem prostriedkov požičaných od ECB niekoľkonásobne vzrástol oproti aprílu 2011, keď dosiahol svoje minimum.

Vtedy si španielske finančné domy požičali od ECB 42,2 mld. eur.

Finančný sektor zaťažujú úvery

Množstvo peňažných prostriedkov, ktoré španielske banky získavali od ECB, sa začali zvyšovať v čase krízy.

Tá prinútila Španielsko požiadať európske záchranné fondy o pomoc finančnému sektoru v krajine.

Práve finančný sektor je zaťažený veľkým množstvom nesplácaných úverov, ktoré sa objavili po prasknutí realitnej bubliny v Španielsku v roku 2008.

Španielsko si počká na detaily plánu Európskej centrálnej banky (ECB), než sa rozhodne, či požiada EÚ o ďalšiu pomoc pri znižovaní výnosov zo španielskych vládnych dlhopisov. V utorok to vyhlásil španielsky premiér Mariano Rajoy.

Krajina si počká na rozhodnutie banky

„Kým nebudeme vedieť, aké rozhodnutie v tejto veci prijme ECB, neprikloníme sa ani k jednej alternatíve,“ odpovedal Rajoy po stretnutí so španielskym kráľom Juanom Carlosom na otázku novinárov o tom, či spolu diskutovali o možnosti, že by krajina druhýkrát požiadala o pomoc.

Začiatkom mesiaca Mariano Rajoy privítal postoj ECB, podľa ktorého banka využije neštandardné opatrenia na ochranu spoločnej európskej meny.

ECB je totiž ochotná nakupovať dlhopisy zadlžených krajín na sekundárnom trhu v prípade, ak vlády jednotlivých členských štátov eurozóny aktivujú Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a využijú ho k tomuto účelu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...