Španielsko už čakať nebude, požiada eurozónu o pomoc

MADRID 17. augusta (WEBNOVINY) – Španielska vláda „čoskoro“ požiada eurozónu o prvú časť finančnej pomoci pre svoje banky.

Informovala o tom v piatok agentúra AFP, pričom sa odvolávala na hovorkyňu ministerstva hospodárstva v Madride. Bližšie informácie o výške očakávanej pomoci alebo načasovaní žiadosti, ktorú musí predložiť španielska centrálna banka, hovorkyňa neuviedla.

Ministri financií členských štátov eurozóny minulý mesiac formálne odsúhlasili memorandum o porozumení so Španielskom, ktoré Madridu sprístupní do 100 mld. eur na pomoc jeho bankám.

Ministerská skupina v tom čase informovala, že presná suma pomoci bude známa v septembri. Výmenou za pomoc z krízových mechanizmov eurozóny musí Španielsko reštrukturalizovať svoj bankový sektor a jeho aktíva, ako aj zlepšiť jeho riadenie a reguláciu.

Vláda v Madride musí plniť aj ciele v oblasti znižovania rozpočtového deficitu a štrukturálnych reforiem zameraných na obnovenie rovnováhy v ekonomike, ku ktorým sa zaviazala v rámci osobitných dohôd s Európskou úniou.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...