Španielsko výrazne znížilo rozpočtový deficit

MADRID 27. februára (WEBNOVINY) – Španielsko v roku 2012 znížilo deficit verejného sektora na 6,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 9,4 % v predchádzajúcom roku.

Informoval o tom v stredu španielsky premiér Mariano Rajoy. Finančné trhy pravdepodobne ocenia pokrok pri znižovaní zadlženosti, hoci požiadavku Bruselu stlačiť deficit verejných financií na 6,3 % HDP vláda v Madride vlani nesplnila.

Kabinet premiéra Rajoya sa snaží splniť rozpočtové limity EÚ prísnymi úspornými opatreniami a zvyšovaním daní. Na politiku úspor v čase hlbokého poklesu ekonomiky a 26-percentnej nezamestnanosti reagujú obyvatelia pravidelnými masovými pouličnými protestmi

Rozpočtový deficit za rok 2012, o ktorom informoval premiér Rajoy, nezahŕňa náklady záchrany španielskych bánk. Po ich započítaní by sa deficit verejných financií štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny podľa minulotýždňových údajov EÚ vlani vyšplhal na 10 % HDP.

Na očistenie španielskych bánk od problémových úverov, ktoré sa hromadia od roku 2008 po krachu bubliny na tamojšom realitnom trhu, už vláda v Madride vynaložila viac ako 40 mld. eur. Španielsko čerpá pomoc z úverového programu od partnerov v eurozóne, ktorý pre bankový sektor krajiny vyčlenili až 100 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...