Španielsky deficit za tento rok bude až osem percent HDP

MADRID 30. decembra (WEBNOVINY) – Nová španielska vláda revidovala deficit verejných financií za tento rok na 8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Predchádzajúca vláda si pritom stanovila cieľ znížiť deficit na 6 % HDP.

Vicepremiérka Soraya Saenz de Santamaria v reakcii na to predstavila úsporné opatrenia za 8,9 mld. eur. V rámci nich sa zvýšia v krajine dane z príjmu a nehnuteľností a zmrazia mzdy zamestnancov verejnej správy. Čelíme mimoriadnej a nečakanej situácii, čo nás núti uskutočniť neobyčajné a nečakané opatrenia,“ povedala Santamaria.

Predchádzajúca vláda už znížila schodok rozpočtu z 11,2 % HDP v roku 2009 a nová administratíva musí zvýšiť snahy a stlačiť deficit v roku 2012 na 4,4 % a okresať ho na 3 % v roku 2013. Minister financií novej vlády Cristobal Montoro ohlásil v piatok zvyšovanie daní, ktoré sa bude týkať bohatých Španielov. Týmto krokom chce získať šesť mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...