Španielsky kráľ chce šetriť, znížil si príjem

18.7.2012

MADRID 18. júla (WEBNOVINY) – Španielsky kráľovský dvor chce tiež prispieť k šetreniu krajiny. Kráľ Juan Carlos a korunný princ Felipe sa rozhodli znížiť si hrubý ročný príjem o 7,1 percenta, oznámil v stredu zástupca kráľovského dvora.

Mínus ich zárobku zodpovedá približne vianočnému platu, o ktorý prišli krátením rozpočtu štátni zamestnanci. Hrubý príjem kráľa sa tak zníži o 20 910 eur, Felipe dostane o 10 455 eur menej.

Ročný rozpočet kráľovského dvora sa týmito ako aj inými úspornými opatreniami v roku 2012 zníži na 8,16 milióna eur, čo je o 265 000 eur menej ako v roku 2011. V čase zlej ekonomickej situácie sa v krajine znížila autorita kráľovského dvora. Španieli ostro kritizovali účasť Juana Carlosa v Botswane na love slonov za štátne peniaze.

Španielsko chce počas nasledujúcich dva a pol rokoch znížiť schodok rozpočtu o 65 miliárd eur. Madridu sa však v dôsledku hlbokej recesie, vysokej nezamestnanosti a klesajúcim príjmom z daní nedarí splniť cieľ znižovania deficitu, na ktorom sa dohodlo s EÚ.

Ministri financií eurozóny preto Španielom dali rok navyše na konsolidáciu svojich verejných financií. Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej internetovej stránke.