Španielsky minister nie je spokojný s rizikovou prirážkou

16.9.2012

MADRID 16. septembra (WEBNOVINY) – Náklady Španielska na požičiavanie neodzrkadľujú ekonomický a rozpočtový stav krajiny, a to aj napriek tomu, že výnosy zo španielskych dlhopisov v nedávnom období poklesli.

V sobotu to vyhlásil španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos. „Aká je adekvátna úroveň? Vzhľadom na snahu, akú vyvíja Španielsko pri plnení ekonomických reforiem, veríme, že by riziková prirážka španielskych dlhopisov mala byť nižšia (ako v súčasnosti),“ povedal Luis de Guindos.

Rozpätie výnosov medzi španielskymi vládnymi dlhopismi a nemeckými cennými papiermi výrazne pokleslo po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) oznámila, že pristúpi k programu nákupu dlhopisov krajín eurozóny.

Výraznejší pokles zaznamenali rozpätia dlhopisov predovšetkým s kratšou splatnosťou. Rozpätie výnosov medzi desaťročnými španielskymi vládnymi dlhopismi a ekvivalentnými nemeckými cennými papiermi bolo v piatok na úrovni 412 bázických bodov, zatiaľ čo v júli bolo toto rozpätie vo výške 650 bázických bodov.