Španielsky obchod skončil po dlhom čase v prebytku

MADRID 17. mája (WEBNOVINY) – Španielsko zaznamenalo v marci prvýkrát od roku 1971 prebytok obchodnej bilancie. Prispel k tomu oslabený domáci dopyt v čase poklesu hospodárstva a rekordne vysokej nezamestnanosti.

Prebytok obchodnej bilancie štvrtej najväčšej ekonomiky eurozóny predstavoval v marci 634,9 mil. eur po schodku 3,245 mld. eur z rovnakého mesiaca vlaňajška.

Dovozy podľa údajov, ktoré zverejnilo vo štvrtok ministerstvo hospodárstva, klesli o 15 % na 19,653 mld. eur. Export medziročne posilnil o 2 % na 20,288 mld. eur. Vývozy do krajín EÚ podľa ministerstva v reakcii na hospodárske problémy klesli o 8,1 %.

Španielsko pokračuje v úsilí o presmerovanie obchodu na trhy s priaznivejšími vyhliadkami, kam patria napríklad Blízky východ, Afrika a USA, uviedlo ďalej ministerstvo.

Za prvé tri mesiace roka španielsky obchod skončil v deficite 4,048 mld. eur, čo bolo o 62 % menej ako v marci 2012. Dovozy v prvom kvartáli klesli o 6,9 % na 60,632 mld. eur, kým objem exportu export vzrástol o 3,9 % na 56,584 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...