Španielsky štátny dlh tento rok porastie

MADRID 3. apríla (WEBNOVINY) – Štátny dlh Španielska v tomto roku vzrastie na úroveň približne 78 % hrubého domáceho produktu (HDP) z minuloročnej úrovne 68 % HDP. Pre denník Wall Street Journal to povedal španielsky minister hospodárstva Luis De Guindos.

Pomer štátneho dlhu Madridu k HDP je podstatne nižší v porovnaní s inými európskymi krajinami, ktoré zápasia s dlhovou krízou. Je však už teraz vysoko nad úrovňou 60 % HDP, ktorá je podľa pravidiel EÚ maximálne možná, pričom bude ďalej rásť pre neschopnosť krajiny dosahovať hospodársky rast v čase, kedy redukuje svoje rozpočtové výdavky.

Španielsko sa snaží presvedčiť partnerov v EÚ a dlhopisové trhy, že dokáže zredukovať svoj deficit. Minister hospodárstva však zároveň uviedol, že Madrid musí nájsť presnú rovnováhu. Uviedol, že ak niekto neurobí dostatočné úpravy vo výdavkoch, trh ho potrestá. Ale ak niekto zájde príliš ďaleko, trh ho tiež môže potrestať, povedal pre denník. V piatok Španielsko oznámilo, že jeho ústredná vláda do konca roka 2012 zredukuje výdavky v sume 27 mld. eur, čo sa rovná zhruba 2,5 % HDP.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...