Španielskym bankám narástli zlé úvery o desatinu

MADRID 19. novembra (WEBNOVINY) – Podiel zlých úverov v španielskych bankách dosiahol v septembri nový rekord 10,7 %. Informovala o tom v pondelok centrálna banka krajiny.

V auguste tvorili nesplácané pôžičky 10,5 % celkového úverového portfólia španielskych bánk. Objem nesplácaných úverov v deviatom mesiaci roka vzrástol o 3,5 mld. eur na 182,2 mld. eur. Španielske banky čelia rastúcim problémom s klasifikovanými úvermi.

Ich objem stúpa od krachu bubliny na realitnom trhu, ktorá sa v krajine skončila po viac ako desaťročí pred štyrmi rokmi. Španielsko prechádza druhým poklesom ekonomiky od roku 2009 a bez práce je každý štvrtý obyvateľ.

Na základe výsledkov záťažových testov španielskej centrálnej banky potrebujú úverové ústavy v krajine dodatočný kapitál v objeme 59,3 mld. eur, aby dokázali čeliť prípadnému naplneniu negatívneho scenára v ekonomike.

Zhruba 40 mld. eur by mali banky získať od partnerov v eurozóne, ktorí prisľúbili bankovému sektoru pomoc do výšky 100 mld. eur. Zvyšnú časť by mali finančné inštitúcie získať vlastnými silami. Problémové realitné aktíva má podľa plánu vlády prevziať štátna konsolidačná agentúra, ktorá ich ponúkne s výraznou zľavou investorom.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...