SPD odmieta ratifikáciu fiškálneho paktu pred prestávkou

BERLÍN 15. mája (WEBNOVINY) – Najsilnejšia nemecká opozičná strana nepovažuje za realistické, že parlament odhlasuje zmluvu o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ ešte pred letnou parlamentnou prestávkou.

Vyhlásil to v utorok šéf parlamentnej frakcie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Frank-Walter Steinmeier.

Termín 25. mája, ktorý pre hlasovanie o fiškálnom pakte stanovila vláda, je „úplne nerealistický“, povedal Steinmeier na tlačovej konferencii.

Schválenie fiškálnej zmluvy si vyžaduje v dolnej komore nemeckého parlamentu dvojtretinovú väčšinu, ktorou vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej nedisponuje.

Opozičné strany SPD a Zelení iniciatívy vládneho kabinetu v boji proti kríze v minulosti opakovane podporili, rozpočtový pakt chcú však rozšíriť o opatrenia na podporu hospodárskeho rastu.

Váhu ich požiadavkám pridalo tento mesiac víťazstvo socialistu Francoisa Hollanda vo francúzskych prezidentských voľbách.

Ten počas volebnej kampane vyzýval na otvorenie zmluvy o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú schválilo v marci 25 z 27 členských štátov EÚ.

Nový francúzsky prezident večer po formálnom nástupe do úradu v utorok večer odletí do Berlína na rokovanie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...