Špeciálny rozpočet pre eurozónu je otázny, Rakúsku sa nepáči

8.10.2012

VIEDEŇ 8. októbra (WEBNOVINY) – Rakúsku sa nepáči myšlienka vytvorenia osobitného rozpočtu pre krajiny eurozóny, kým nebude jasné, čo je cieľom tohto plánu.

V pondelok sa takto vyjadrilo ministerstvo financií krajiny. Návrh spoločného rozpočtu prvýkrát načrtol predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v septembri v snahe o podnietenie diskusie o tom, ako by sa mala Európska menová únia zlepšiť.

„Ministerstvo sa pozerá skepticky na nejaký spoločný rozpočet. Pred tým, ako sa začne hovoriť o ústrednom rozpočte, malo by sa rozhodnúť o tom, ktoré oblasti by mali byť spoločné,“ uviedla hovorkyňa rezortu v odpovedi na otázku, aký je postoj Rakúska k tomuto návrhu.

Diplomati hovoria, že diskusia o spoločnom rozpočte eurozóny sa zintenzívňuje pred summitom Európskej únie, ktorý bude tento mesiac. Existuje pritom menej odporu voči tomuto návrhu, ako mnohí predstavitelia spočiatku očakávali.

Denník Financial Times Deutschland uviedol, že diplomati, ktorí diskutujú o možnosti tohto rozpočtu, uvažujú o sume približne 20 mld. eur. Nemecko myšlienku spoločného rozpočtu rozhodne podporuje ako spôsob koordinácie transferov medzi členskými krajinami a Francúzsko s tým tiež súhlasí.