Spoločná euromena je vzdialená budúcnosť, tvrdí Viktor Orbán

BUDAPEŠŤ 16. júla (WEBNOVINY) – Maďarsko sa pravdepodobne do eurozóny nezačlení ani v nasledujúcej dekáde.

Vyhlásil to v utorok maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého musí krajina pred zavedením spoločnej meny najskôr upevniť svoju ekonomiku.

Maďarsko by malo rozmýšľať o prijatí eura až vtedy, keď hrubý domáci produkt (HDP) krajiny na hlavu dosiahne 90 % priemeru najrozvinutejšieho „jadra“ menovej únie, povedal Orbán na výročnom stretnutí so zahraničnými diplomatmi.

Maďarský premiér spomenul príklad Poľska, ktoré má v regióne najväčšiu ekonomiku a v minulosti sa považovalo za hlavného kandidáta na zavedenia eura. V poslednom čase však predstavitelia krajiny naznačujú, že vstup do menovej únie môže byť záležitosťou mnohých rokov.

Maďarsko, ktoré je od roku 2004 členom Európskej únie, má povinnosť v budúcnosti zaviesť spoločnú menu.

Záujemca o členstvo v eurozóne musí splniť kritériá pre výšku rozpočtových deficitov, verejných dlhov a dlhodobých úrokových sadzieb. Ďalšími podmienkami sú udržanie meny v systéme pevných výmenných kurzov s eurom a nízka miera inflácie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...