Spoločné dlhopisy eurozóny krízu nevyriešia

22.5.2012

BERLÍN/VIEDEŇ 22. mája (WEBNOVINY) – Nemecko neverí, že spoločná emisia eurobondov ponúka riešenie súčasnej krízy eurozóny a aj napriek výzvam Francúzska a iných krajín svoj postoj nezmení.

Vyhlásil to v utorok predstaviteľ nemeckej vlády na tlačovej konferencii pred stredajším neformálnym summitom EÚ.

Druhý summit dvadsaťsedmičky sa uskutoční na konci júna. „Je to silné presvedčenie, ktoré sa nezmení ani v júni,“ povedal vyšší vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.

Zároveň dodal, že nie je potrebné, aby sa lídri zaoberali zmiernením cieľov týkajúcich sa deficitov niektorých krajín eurozóny ako Grécka alebo Španielska.Proti emisii spoločných dlhopisov eurozóny je aj rakúska ministerka financií Maria Fekterová. Eurobondy by podľa nej zvýšili náklady Rakúska na požičiavanie si na trhu.

„Stabilitu nedosiahneme, pokiaľ štáty eurozóny nebudú úplne dodržiavať fiškálnu disciplínu,“ povedala Fekterová na tlačovej konferencii pred zasadnutím vlády.

Francúzsky prezident Francois Hollande v sobotu na stretnutí organizácie G8 v americkom Camp Davide povedal, že sa chystá na nadchádzajúcom summite EÚ navrhnúť emisiu spoločných eurobondov.

Očakáva sa, že stredajší neformálny summit v Bruseli sa sústredí na výzvy francúzskeho prezidenta, ktorý chce opatrenia na naštartovanie ekonomického rastu EÚ a zvlášť eurozóny, ako aj na zachovanie snahy o znižovanie rozpočtových deficitov. Hollande uviedol, že bude tlačiť na Berlín, aby nevetoval emisiu spoločných dlhopisov eurozóny.