Spoločnosť Cargo prenikla na poľské železnice

3.5.2012

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) prvý raz prenikla na trate zahraničných národných dopravcov.

Slovenská štátna spoločnosť prepravuje od začiatku tohto roka vlastnými vlakmi uhlie z poľského baltického prístavu Swinoujscie do Hanisky pri Košiciach.

Ako informovala riaditeľka odboru komunikácie Carga Monika Schmidtová, firma uspela v závere minulého roka v tendri významnej oceliarskej spoločnosti na Slovensku a po prvýkrát získala prepravy z poľského prístavu s dopravou na tratiach Poľských železníc (PKP) a Českých dráh (ČD). Podľa informácií agentúry SITA prepravu uhlia zabezpečuje nákladný dopravca pre spoločnosť US Steel Košice.

Logistika prepravy podľa Carga kladie dôraz na elimináciu jázd s prázdnymi vozňami, a tak je súprava využitá v oboch smeroch. Po januárovej skúšobnej prevádzke Cargo plynule nabehlo na riadne prepravy, pričom v prvom kvartáli tohto roka spoločnosť prepravila takmer 200 tis. ton tovarov. Cargo tvrdí, že s účasťou zamestnancov jednotlivých úsekov a jeho partnerov v Česku a Poľsku úspešne zvládlo celý proces.

„Úsek obchodu ZSSK Cargo sa na vstup na poľský železničný nákladný trh pripravoval niekoľko mesiacov. Okrem vypracovania jedinečného obchodného modelu spoločnosť nasadila na prepravy aj vlastný mobilný park – rušne a vozne. Tým znížila prepravné náklady a zvýšila konkurencieschopnosť prepravy,“ uviedla ďalej Schmidtová.

Keďže ani po niekoľkých rokoch administratívnych úkonov sa pre byrokraciu a obštrukcie poľských úradov, ktoré si svoj trh železničných nákladných dopráv chránia, nepodarilo spoločnosti získať licenciu na trate PKP, rušne Carga riadia ním vyškolení poľskí rušňovodiči.