Spor o ostrovy už zasahuje aj ekonomiky Japonska a Číny

26.9.2012

PEKING 26. septembra (WEBNOVINY) – Japonské automobilky, vrátane podnikov Toyota Motor a Nissan Motor, obmedzujú výrobu v Číne po protijaponských protestoch, ktoré zhoršili perspektívu ich predaja v krajine.

„Domnievam sa, že budeme svedkami poklesu predaja áut japonských výrobcov v Číne o 20 až 30 %,“ povedal Kodži Endo, analytik Advanced Research Japan. „To bude mať vážny vplyv,“ dodal.

Firma Nissan, ktorá je najväčším japonským výrobcom áut v Číne, oznámila, že výrobu v spoločnom podniku v krajine zastaví od štvrtka, čiže o tri dni skôr, ako plánovala. Výroba sa pôvodne mala prerušiť až na budúci týždeň, a to pre štátne sviatky.

Závody Toyoty prerušujú výrobu už od stredy. Predstaviteľ vedenia Toyoty v Pekingu uviedol, že výsledkom bude to, že firma pravdepodobne nebude schopná splniť svoj plán, ktorý ráta s predajom jedného milióna áut v Číne v tomto roku. Spoločnosť Mazda Motor sa rozhodla nevyrábať v piatok a sobotu. To znamená, že zamestnancom dáva dva dodatočné dni voľna pred zastavením výroby počas sviatkov.

Protijaponská nálada v Číne sa vystupňovala tento mesiac po tom, ako Tokio uviedlo, že od súkromného vlastníka kúpi skupinu ostrovov vo Východočínskom mori, ktoré sú sporným územím. Napätie malo vplyv aj na iné sektory, hlavne na leteckú prepravu. Spoločnosť All Nippon Airways v stredu oznámila, že eviduje 40 tis. zrušených rezervácií leteniek medzi Japonskom a Čínou. Tento počet zrušených rezervácií sa týka obdobia od septembra do novembra.