Spor o rozpočet USA je podľa Japonska globálnym rizikom

TOKIO 4. októbra (WEBNOVINY) – Ak USA dlhodobo nevyriešia spor o rozpočet, ktorý čiastočne znefunkčnil americkú vládu, veľmi vážne to poškodí globálne trhy, upozornila japonská centrálna banka.

Ak by zotavovanie japonskej ekonomiky bolo ohrozené, Bank of Japan (BOJ) je pripravená zväčšiť svoj existujúci program menových stimulov.

Jej guvernér Haruhiko Kuroda však v piatok povedal, že zatiaľ nie je nutné väčšie uvoľnenie menovej politiky.

Uviaznutie amerických politikov v slepej uličke v otázke rozpočtu zatlačilo tokijskú burzu na štvortýždňové minimum a podporilo jen. Tento vývoj zhoršil inak pozitívny výhľad japonského hospodárstva, ktorého motorom je export. „Ak to bude pokračovať dlhý čas, mohlo by to destabilizovať finančné trhy a zhoršiť náladu,“ povedal Kuroda novinárom po skončení dvojdňového zasadania japonskej centrálnej banky. Dodal, že BOJ je pripravená reagovať na akékoľvek náhle šoky.

„Úprimne dúfame, že riešenie sa dosiahne čoskoro,“ povedal Kuroda v súvislosti s tým, že americkí politici sa stále nedohodli na rozpočte. Iní vysokopostavení tvorcovia globálnej ekonomickej politiky tiež upozornili, že ak vo Washingtone do polovice tohto mesiaca nepríde k dohode o zvýšení hornej hranice pre štátny dlh USA, vážne by to poškodilo svetovú ekonomiku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...