Spotrebiteľská dôvera v Taliansku spadla na rekordné dno

26.11.2012

RÍM 26. novembra (WEBNOVINY) – Dôvera spotrebiteľov v Taliansku sa v novembri prepadla na rekordné minimum.

Dôvodom je zlá ekonomická situácia talianskych rodín ako aj nepriaznivý hospodársky výhľad.

Index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje taliansky štatistický úrad ISTAT, sa v novembri prepadol z októbrových 86,2 bodu na 84,8 bodu.

To je historicky najnižšia hodnota tohto indexu. Taliansky štatistický úrad zverejňuje tento ukazovateľ od januára 1996.

Novembrový výsledok bol horší ako odhady analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters. Tí predpokladali, že ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery medzimesačne stúpne na 86,5 bodu. Štatistický úrad zároveň revidoval októbrové údaje smerom nadol z pôvodnej úrovne 86,4 bodu.

„Rodiny nepredpokladajú zlepšenie svojej ekonomickej situácie a to poukazuje na slabú vianočnú nákupnú sezónu,“ povedal Paolo Mameli, analytik spoločnosti Intesa Sanpaolo. Talianska ekonomika je navyše pod tlakom vyplývajúcim z politickej neistoty. Tú vytvárajú blížiace sa parlamentné voľby, ktoré sa v Taliansku uskutočnia na jar. „Politická situácia spôsobuje veľa neistoty,“ povedal Mameli s tým, že táto neistota „sa určite odráža na investičných rozhodnutiach domácností aj podnikov“.