Spotrebná daň na víno podľa ministra Jahnátka vinárom pomôže

13.6.2012

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Zavedením spotrebnej dane na tiché víno chce vláda podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka riešiť deficit prostriedkov určených na revitalizáciu viníc a nákup novej technológie pre vinárov a vinohradníkov, ktorí teraz nemajú dostatok financií.

Minister tak reagoval na utorkové vyjadrenia zväzov vinárov a vinohradníkov, ktorí označili zámer vlády zdaniť aj tiché víno, ktoré má momentálne nulovú sadzbu spotrebnej dane, za likvidačný.

„Možno by bolo dobré dať otázku vinárom, prečo nesúhlasia so spotrebnou daňou na tiché víno. Vinári majú neustály pokles na slovenskom trhoch a dokonca nedokážu využiť ani celú výmeru, ktorú máme pridelenú z EÚ na pestovanie vína,“ uviedol v stredu Jahnátek.

Vinárov ďalej kritizoval že z ich strany nedostal žiadny iný konkrétny nápad, ako by sa dala riešiť súčasná nepriaznivá finančná situácia. „Mrzí ma, že jediný relevantný argument, ktorý som počul z ich úst je, že ani jedna vláda si to nedovolila a nikde v Európe to nie je zavedené, čo navyše nie je ani pravda,“ konštatoval šéf agrorezortu.

Jeho cieľom je pritom posilniť pozíciu slovenských vinárov, no nie za cenu vyšších príspevkov zo štátneho rozpočtu, keďže ten bude aj na budúci rok bojovať s obrovským deficitom. „Naša predstava bola, keďže sa 60 % vína dováža na Slovensko, zdaňme všetko predávane víno a podiel, ktorým prispejú do tohto balíka spotrebnej dane slovenskí vinári, sa im vráti formou revitalizácie viníc,“ podotkol Jahnátek.

Vinári však argument o možnom vrátení prostriedkov vyzbieraných spotrebnou daňou formou dotácií považujú za nereálny a iluzórny. Výnosy z tejto dane budú podľa nich natoľko malé, že nebude čo rozdeľovať, keďže skúsenosti z viacerých štátov potvrdili, že štát na nej vyberie menej, ako vynaloží na jej výber.