SPP má podľa Lipšica previesť na akcionárov stámilióny eur

23.9.2013

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má do konca tohto týždňa previesť na svojich súkromných akcionárov 384 mil. eur, uviedol na pondelkovom tlačovom brífingu nezaradený opozičný poslanec Daniel Lipšic.

Podľa jeho tvrdení má ísť formálne o pôžičku pre SGH, teda dcéru Energetického a průmyslového holdingu (EPH), od ktorej štát podiel v materskej spoločnosti SPP preberá.

Pôžičku mal schváliť minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru) v čase, keď vláda Roberta Fica čelila odvolávaniu. Vláda však za pôžičku údajne nežiada žiadnu zábezpeku, súkromný akcionár dokonca najbližších sedem rokov štátu nebude splácať ani cent.

SPP pôžička je podvod

„Ficova vláda teraz schválila pôžičku z pološtátneho SPP pre súkromné SGH vo výške 384 mil. eur bez toho, aby žiadala nejakú formu zábezpeky. To je v bankovom sektore nepredstaviteľné,“ vyhlásil Lipšic.

„Do takého biznisu môže ísť len Ficova vláda, toto má byť podľa premiéra verejný záujem, toto má byť výhodné pre štát?,“ pýta sa Lipšic. Jediným majetkom SGH má byť 49-percentný podiel v matke SPP. Na ten si už SGH malo zobrať úver na kúpu SPP. Lipšic preto tvrdí, že EPH spláca kúpu SPP z peňazí SPP. „To je privatizácia ako za čias Vladimíra Mečiara,“ skonštatoval a vyzval premiéra Fica, aby transakciu zastavil.

Ficove SPP podľa Lipšica navyše ponúka najdrahší plyn na trhu. Vychádzal pritom z cenových ponúk alternatívnych dodávateľov plynu. „Premiér Fico pri obhajovaní kauzy SPP stále hovorí, že mu ide o ceny plynu. Robert Fico negarantuje najlacnejší, ale najdrahší plyn,“ vyhlásil Lipšic.

15 alternatívnych dodávateľov plynu

Na Slovensku momentálne okrem SPP pôsobí aj 15 ďalších alternatívnych dodávateľov plynu, podľa Lipšica niektorí z nich garantujú, že budú ponúkať ceny lacnejšie ako SPP ešte minimálne dva roky. „Pre priemernú domácnosť kúriacu plynom v staršom rodinnom dome predstavuje cenový rozdiel medzi SPP a lacnejšími dodávateľmi až 72 eur za rok,“ povedal Lipšic

Podľa exministra hospodárstva Juraja Miškova sú preto garanciou nízkych cien plynu práve alternatívni dodávatelia, konkurenciu na trhu s plynom zaviedla pritom ešte vláda Ivety Radičovej. „Práve títo alternatívni dodávatelia plynu sú garanciou nízkych cien, vďaka liberálnej politike si dnes ľudia môžu na Slovensku vybrať nižšie ceny plynu ako od Ficovho SPP,“ skonštatoval. „Robert Fico klame, keď hovorí, že garantuje cez SPP najlacnejší plyn,“ uzavrel Miškov.

Kauza SPP

Štát získal totálnu kontrolu nad cenami plynu, ovládne materskú spoločnosť SPP

Kúpa materskej SPP je podľa Sulíka čistým svinstvom

Štát prevezme iba časť dlhu materskej SPP

Vládny materiál o SPP pripravovalo J&T, tvrdí Daniel Lipšic

Značka J&T v materiáli o kúpe časti SPP ministra prekvapila

Opozícia chce Ficovu hlavu, v kauze SPP ho dobehla lož

Premiér označil opozičný návrh na jeho odvolanie za absurdný

Fico predal krajinu oligarchom, Lipšic sľubuje ďalšie dôkazy

Alojz Hlina prirovnáva kauzu SPP ku kukučke, natočí video

Robert Fico je podľa Lipšica bábkou finančných skupín

Fico odmieta, že občania doplatia na prevzatie SPP štátom

Pod Ficom sa trasie stolička, odvolať ho chcú v utorok

Lacnejší plyn by podľa premiéra Fica mohol potešiť i podniky