SPP ovláda 70-percentný trhový podiel

27.12.2012

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský plynárenský podnik, a.s. (SPP) si udržal pozíciu najväčšieho dodávateľa zemného plynu na slovenskom trhu. Podnik ovláda 70-percentný trhový podiel, pričom eviduje takmer 1,4 milióna zákazníkov.

„Vo svetle súčasnej situácie na trhu, mimoriadne konkurenčného prostredia a výrazných aktivít ostatných hráčov to považujeme za veľmi dobrý výsledok,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. V roku 2012 sa vrátilo od alternatívnych dodávateľov naspäť k SPP približne 16 tisíc zákazníkov. „Celkovo evidujeme vyše 23 tisíc prípadov, kedy sa spotrebiteľ rozhodol obnoviť pôvodnú zmluvu na dodávku plynu s SPP,“ dodal Bednár.

Rok 2012 na trhu s plynom na Slovensku ale aj v celej Európe bol charakterizovaný pretrvávajúcim prebytkom ponuky nad dopytom, ktorý podľa SPP udržuje nízke úrovne cien plynu na spotových trhoch. „Pokračuje odklon vývoja cien plynu od vývoja cien ropy,“ spresnil Bednár. Z hľadiska veľkosti možno považovať podľa neho slovenský trh s plynom za stabilný.

„Na vývoj celkovej spotreby má vplyv predovšetkým počasie v zimných mesiacoch, vývoj hospodárskej situácie na Slovensku aj v Európe, ale tiež pokračujúci proces racionalizácie energetickej spotreby na strane odberateľov,“ doplnil Bednár. Na slovenskom trhu s plynom pôsobilo v roku 2012 vo všetkých segmentoch vyše 20 hráčov z toho 10 aj v segmente

V roku 2012 začali plynári predávať aj elektrickú energiu. „Po vstupe na trh s elektrinou pre domácnosti sme sa stali najväčším dodávateľom energií, ktorý vie ponúknuť plyn aj elektrinu rôznym typom zákazníkov na celom Slovensku. Podarilo sa nám získať niekoľko tisíc zákazníkov,“ dodal Bednár.

SPP sa zaoberá dodávkami energií. Ku koncu roku firma zamestnávala 984 pracovníkov. Akcionármi SPP sú Slovenská republika, ktorá prostredníctvom Fondu národného majetku SR ovláda 51-percentný podiel, a konzorcium Slovak Gas Holding B.V. patriace firmám E.ON Ruhrgas a GDF Suez.

Zahraniční investori vlastnia zvyšný 49-percentný podiel SPP. V najbližšom čase sa očakáva vstup českej spoločnosti Energetický a průmyslový Holding (EPH) do SPP, ktorá sa dohodla so zahraničnými investormi na odpredaji ich minoritného podielu.