Srbsko chystá reformu dôchodkov a verejného sektora

BELEHRAD 8. júla (WEBNOVINY) – Srbsko začne ešte v tomto roku reformovať svoj nákladný verejný sektor a dôchodkový systém.

Uviedol to v pondelok srbský vicepremiér Aleksandar Vučič. Zmeny čakajú aj štátne firmy, ktoré musia fungovať „v súlade s pravidlami trhu“, uviedol Vučič na tlačovej konferencii v Belehrade.

Dôchodky a platy vo verejnom sektore podľa agentúry Reuters zodpovedajú v Srbsku za zhruba polovicu verejných výdavkov.

Srbský parlament v piatok schválil revíziu štátneho rozpočtu, ktorý počíta v roku 2013 s deficitom verejných financií na úrovni 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Rozpočtová rada srbskej vlády však varovala, že revízia je príliš optimistická a schodok môže dosiahnuť až 5,3 % HDP.

Na vystupňovanie úsilia pri znižovaní rozpočtového deficitu vyzval v pondelok srbskú vládu Medzinárodný menový fond (MMF). Revidovaný štátny rozpočet predstavuje „krok správnym smerom“, dodatočné rozpočtové opatrenia však budú potrebné nielen v roku 2014, ale v strednodobom horizonte, uviedol na konferencii v Belehrade zástupca MMF pre Srbsko Bogdan Lissovolik.

Fond ešte v máji varoval, že deficit by mohol prekročiť hranicu 8 % HDP. Srbské úrady preto vyzval na „komplexnú“ reformu dôchodkového systému a prijatie opatrení s cieľom zastaviť rast miezd vo verejnom sektore. Verejný dlh balkánskej krajiny sa tento rok podľa odhadov vyšplhá na 65 % HDP.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...